عنوان-دانلود تحقیق ساختار برگها-

هم اکنون فایل با مشخصه ی .دانلود تحقیق ساختار برگها. وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./ساختار برگها ,گیاهان سبز ,جذب ارژی در برگ,اجزای برگ ,دمبرگ ,برگ سبز/دانلود تحقیق ساختار برگها/40273074/fbv

گیاهان سبز و تعداد کمی از گونه های باکتریها تنها موجوداتی هستند که می توانند از نور خورشید به عنوان منبع انرژی ، استفاده کنند . سایر ساکنان کرۀ زمین مصرف کنندۀ محصولات گیاهان سبز به شمار می روند . گیاهان دانه دار، برگها ، اندام اصلی تولید هستند. کلروپلاستهای یاخته های برگ انرژی نور را به دام می اندازند و در فرآیندی به نام فتوسنتز ، نور را به انرژی شیمیایی تبدیل می کنند .

برگها برای جذب انرزی ودی اکسید کربنی که برای فتوسنتز نیاز دارند سطح وسیعی پیدا کرده اند. به طور کلی برگها قطر بسیار کمی دارند . بنابراین هیچ یک از یاخته های تشکیل دهندۀ برگ نمی تواند در فاصلۀ بسیار دوری از سطح آن قرار داشته باشد . این ساختار ب این که جذب نور را آسان می کند، موجب می شود که گیاه به سرعت آب از دست بدهد. زیرا هر مجرایی که به دی اکسید کربن اجازه ورود بدهد ، می تواند به آب اجازه تبخیر دهد. بنابراین برکها مهمترین عامل ازدست رفتن آب گیاه هستند. تبخیر موجب خنک شدن برگها می شود، همان طور که عرق کردن موجب خنک شدن بدن انسان می شود . با این حال تعرق بیش از حد ، گیاه را در خطر جدی خشک شدن قرار می دهد. به همین دلیل ساختار تشریحی برگ به گونه ای است که توازنی بین جذب نور و دی اکسید کربن از یک سو و ذخیره سازی آب از سوی دیگر برقرار می شود. ویژگی های صرفه جویی آب در ساختار تشریحی برگ، بویژه در برگ گیاهان مناطق گرم و خشک مانند صخره های سنگی و بیابانها که در آنها از دسن رفتن آب خطر بزرگی برای حیات گیاه محسوب می شود، بارزتر مشاهده می شود.

اجزای برگ

برگهای دولپه ایها، اغلب با برگهای تک لپه ایها تفاوت دارند . برگ گیاهان دولپه ای از دو قسمت تشکیل شده است : پهنک و دمبرگ . دمبرگ غالباً باریک است در حالی که پهنک ، پهن و نازک است . رگبرگها که از آوندهای چوبی و آبکش تشکیل شده اند ، معمولاً از طریق دمبرگ وارد برگ می شوند ، و به صورت شبکه ای در تمام پهنک نفوذ می کنند . این رگبرگها علاوه بر اینکه وظیفۀ استحکام بخشیدن به بافت نرمتر پهنک را دارند ، آب و نمکهای معدنی را به برگ می رسانند و مواد غذایی ساخته شده را از برگ به خارج حمل می کنند .

دُمبرگ

دمبرگ به چند روش موجب افزایش بازدۀ فتوسنتزی برگ می شود. دمبرگ موجب دور شدن برگ از ساقه می شود و به این ترتیب مقدار سایه ای را که برگها روی یکدیگر می اندازند تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین برگها را برای پاسخ دادن به جریان هوا مناسب می سازد . این عمل بسیار مهم است ، زیرا لایه ای از هوای ساکن بنام لایۀ پیرامونی در سطح برگ تشکیل می شود. طی فرآیند فتوسنتز این لایۀ پیرامونی به سرعت دی اکسید کربن خود را از دست می دهد. حرکات برگ موجب جابجایی بیشتر هوا می شود و در نتیجه هوای تازه که میزان دی اکسید کربن آن بیشتر است ، در دسترس برگ قرار می گیرد. حرکات برگ موجب خنک شدن برگ نیز می شود.

دمبرگهای گیاهان بسیار متفاوتند. دمبرگ ممکن است بلند یا کوتاه ، استوانه ای یا پهن باشد و اغلب به قاعدۀ برگ چسبیده است . ولی در برخی از گیاهان مانند کرچک از پایین به قسمت وسط پهنک می چسبد . این نوع برگ، سپری نامیده می شود . برخی از برگها فاقد دمبرگند و مستقیماً به ساقه چسبیده اند ، چنین برگهایی را بی دمبرگ می گویند.

بعضی از برگها در قاعدۀ دمبرگ نوعی ضمایم ساختاری دارند که گوشوارک نامیده می شود. گوشوارکها گاهی در گیاهانی مانند نخود فرنگی شکلی پهنک مانند دارند و می توانند عمل فتوسنتز انجام دهند .


مطالب دیگر:
📝بررسي مشکلات زيست محيطي و انواع آلودگيها📝بررسي انواع ضمانتنامه ها و بررسي اهميت و ويژگي‌هاي قرض‌الحسنه📝بررسي ارگونومي(انسان.محيط.ماشين) و اصول و مزاياي آن📝بررسي ماهيت حسابداري و آينده شغلي و تواناييهاي مورد نياز و وضعيت آن در ايران و مروري بر حسابداري📝بررسي رهبري و انوع آن و مروي بر ويژگيها و تنگناها و مشکلات سرپرستان📝بررسي خلاقيت و عوامل بازدارنده و تشديد کننده آن و مروري بر انگيزه و انواع هيجانات و فيزيولوژي آن📝آشنايي شبيه‌ سازي‌ و تاريخچه و انواع و فرآيند آن📝بررسي تواضع و فروتنى و اقسام آن و بررسي تواضع و نشانه هاي آن از ديدگاه اسلام📝پاسخ به نيازهاي تربيتي كودكان و نوجوانان دانش آموز با استفاده از قصه ها و داستانهاي قرآني📝بررسي طلاق و علل و پيامدهاي آن و مروري بر رابطه طلاق و خودکشي📝آشنايي با كشت هاي گلخانه اي و انواع محصولات گلخانه اي سازه ها و بررسي چگونگي صدور پروانه تأسيس📝بررسي اضطراب امتحان و روش صحيح مطالعه وتکنيک حضور در کلاس📝بررسي تاثير طلاق بر اختلالات رفتاري نوجوانان📝بررسي آسيب پذيري هاي عمده در مطالعه و شيوه هاي برخورد با آن📝بررسي تمرينها و تکنيکهاي افزايش قدرت تمرکز و فعاليتهاي ذهني و تقويت حافظه📝بررسي تحولات بنيادي و فرآيندة آموزش از راه دور📝بررسي استراتژي هاي نگهداري و تعميرات و سيستم نت و مروري بر پايش وضعيت و ترموگرافي📝رابطه اختلالات رفتاري فرزندان با جدايي والدين📝بررسي ارتباط دست نويسي با حس حرکت در دانش آموزان کم توان ذهني📝بررسي سالمند و بحران و قانون سالمندي و بررسي گرايش افراد سالمند به خانه سالمندان و مشکلاتشان📝بررسي حقوق وقوانين تجارت و مروري بر چک و اقسام و صدور و نکات قانوني آن📝بررسي اينترنت و تاريخچه و تحولات آن و مروري بر تاثير و ورود اينترنت به قاره ها و کشورهاي مختلف د📝بررسي دايناسورها و اقسام و ويژگيهاي آنها📝بررسي ايمني در بخشهاي مختلف ساختمانها و ضرورت و اهميت آن📝بررسي سيستم عامل و وظايف و انواع و ساختار آن