عنوان-دانلود تحقیق فلز سرب و روی-

هم اکنون فایل با مشخصه ی .دانلود تحقیق فلز سرب و روی. وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./فلز سرب و روی ,سرب ,روی ,تاریخچه روی,کاربردهای فلز روی ,کاربردهای فلز سرب ,تاریخچه فلز سرب/دانلود تحقیق فلز سرب و روی/40273075/fbv

منشأ مواد معدنی

بطور کلی منشأ مواد معدنی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

منشأ ماگمایی

ذخایری نظیر کرومیت ، پلاتین ، نیکل ، کبالت و الماس همراه سنگهای اولترامانیکی و ذخایر مس پورفیری و مولیبدن پورفیری همراه سنگهای اسیدی و حد واسط یافت می‌شوند. بنابراین ترکیب شیمیایی ماگما نوع مواد معدنی را کنترل می‌کند. نوع ذخایر ماگمایی تابع عمق و مسیری است که ماگما طی می‌کند. مثلا ماگمایی که از لایه گوشته زمین سرچشمه می‌گیرد، ذخایر کروم ، نیکل، پلاتین را به همراه داشته باشد و ماگمایی که حاصل پوسته قاره‌ها است قلع ، تنگستن ، اورانیوم ، فلوئور و غیره را همراه خواهدداشت.

منشأ رسوبی

ذخایر گچ ، نمک ، زغال سنگ و آهن لایه‌ای

منشأ دگرگونی

ذخایر کرندوم ، گارنت ، آندالوزیت ، سیلیمانیت و غیره را نام برد.

منشأ گرمایی

ذخایری که در رابطه با محلولهای گرمایی تشکیل می‌شوند ذخایر سرب ، روی ، مس ، جیوه ، طلا ، نقره و … است. سنگهای مسیر چرخه آب نوع کانسار گرمابی را کنترل می‌کند سنگهای ولکانیکی اسیدی امکان تشکیل ذخایر نوع طلا ، نقره ، اورانیوم ، سرب ، روی ، … و در سنگهای اولترامافیکی امکان وجود ذخایر گرمابی نوع تیزیت و هونتیت و در سنگهای غنی از سیلیس امکان تشکیل رگه‌های کوارتز را می‌توان داشت.

تاریخچه روی

روی در اغلب كارهای هنری برنزی مربوط به 5000 سال پیش یافت شده و برای مدت 2000 سال به عنوان یكی از اجزاء آلیاژ برنج در اروپا و آسیا مصرف می‌شده است. چند اثر هنری كه سن كانه‌ها به 5000 سال پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد، در اروپا یافت شده است. حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح، رومی‌ها كه تبحر چشمگیری در ساختن آلیاژهای روی داشتند، از این فلز و آلیاژهای آن سكه می‌زدند . بنظر می‌رسد كه روی در سال 1000 بعد از میلاد در ناحیه زوار (Zawar) هند ذوب و بر اساس شواهد باستان شناسی در قرن چهاردهم در مقیاس وسیعی تولید می‌شده است. در طی قرون 17 و 18 شمش روی (Slab Zinc) از آسیا به بازارهای اروپا وارد و با نام روی لحیم كاری یا اسپاتیر (Speiter) فروخته شده است. تكنولوژی ذوب روی در حدود سال 1730 از چین به اروپا برده شد و در سال‌های دهه 50-1740 یك كارخانه ذوب روی در انگلیس بر پا شد. تأسیسات عظیم ذوب روی در اوایل قرن نوزدهم شكل گرفت.

در اوایل قرن بیستم با توسعه یافتن تكنیك شناورسازی، بازیابی روی از سنگ‌های معدنی پیچیده نیز میسر شد و كنسانتره‌هایی با عیار بالا تولید گردید. در قدیم دانشمندان اسلامی روی را قدمیا، قلیمیا و كادمی و ایرانیان آن را«روح توتیا» نامیده‌اند. در ایران نیز روی از عهد باستان بكار برده می‌شده و در بعضی از مفرغ‌های بدست آمده از آثار باستانی وجود دارد، از قرار معلوم در دوره ساسانیان برنج در ایران ساخته می‌شده كه به آن پرنگ می‌گفتند. كلمه روی بعد از اسلام ابتدا به مس و سپس به آلیاژ مس و قلع یعنی مفرغ گفته می‌شد و بعضی اوقات هم قلع را روی می‌نامیده‌اند و گاهی هم نام آلیاژ مس و قلع را اسپید روی گفته‌اند.

در سال 1720 در انگلستان ، احتمالا ًبر اساس دانش بدست آمده از روشهای استفاده شده در آسیای شرقی ، برای نخستین بار روی در مقیاس وسیع صنعتی تولید شد و champion جهت تولید روی سازگار با تولید برنج از طریق تصعیر، فرایندی ابداع نمود که بر اساس این فرایند، نخستین فعالیتهای ذوب روی، در 1743 در بریستول، با ظرفیت بیشتر از 200 تن روی در سال بنا نهاده شد .

صنعت روی انگلستان در بریستول و سوان سی (Swansea) متمركز است . اطلاعات آماری در مورد تولید روی دنیا از سال 1871 موجود است . در این زمان تولید كل برابر 121000 تن در سال بود كه 58000 تن آن در آلمان و 45000 تن در بلژیك تولید می شد . تولید كل در آغاز قرن بیستم برابر 472000 تن و در سال 1913 برابر 106 میلیون تن در سال بود .

کاربردهای فلز روی

روی در صنعت ساختمان

روی در ساخت سیمان، دندانسازی، ساخت كبریت، كف‌سازی، ظروف سفالین، لوازم لاستیكی، اتومبیل سازی، لوازم آشپزخانه، روکش فولاد (گالوانیزه کردن)، تهیه آلیاژهای برنز و برنج، لحیم کاری، قوطی های خمیر دندان، چسب فلز ماشین‌تحریر، نقره آلمانی و... است.از اکسید و سولفور روی به عنوان ماده رنگی سفید در رنگ سازی و تهیه پلاستیک، از سولفات روی در رنگرزی و ساخت چسب و از کلرور روی در لحیم کاری و جلوگیری از فساد چوب استفاده می شود. پائین بودن نقطه ذوب این فلز كه شكل‌پذیری در ریخته‌گری را آسان می‌كند. روی تا اواسط قرن 18 مصرف چندانی نداشت، اما امروزه روی پس از فولاد، آلومینیوم و مس در رده چهارم مصرف قرار دارد. روی در گالوانیزاسیون جهت جلوگیری از خوردگی استفاده زیادی دارد.

یك چهارم روی نیز در ساخت آلیاژهای برنج و برنز و... استفاده می‌شود. از آندهای روی جهت جلوگیری از خوردگی بدنه كشتی‌ها، سكوهای حفاری و خطوط لوله زیر آب استفاده می‌شود.

چنانچه روی برای ساخت صفحات روی یا برنج بكار رود، اندازه آلومینیوم آن نباید از 005/0 درصد فراتر رود. مقدار قلع در نوع عیار بالای روی نباید از 001/0 درصد فراتر باشد. مقدار آلومینیم در نوع PW نباید از 05/0 درصد فراتر باشد. فعالیت شدید الكتروشیمیایی، باعث جلوگیری از خوردگی كاتدیك در فرآورده‌های آهن و فولادی می‌شود. آمیختگی روی با مس و تشكیل آلیاژ برنج كه این آلیاژ دارای ویژگی‌هایی مانند قابلیت استفاده در درجه حرارت‌های پایین، محافظت در برابر خوردگی و پرداخت زیبا است.


مطالب دیگر:
🔑تحقيق روش پژوهش در حوزه پژوهش در عمليات🔑تحقيق انگیزه مادری🔑تحقيق اندازه گيري و ارزشيابي آموزشي🔑تحقيق آموزش و پرورش🔑جزوه آموزش عربي🔑تحقيق آموزش الكترونيكي🔑تحقيق افسردگي بهمراه پرسشنامه🔑تحقيق اعتماد به نفس🔑تحقيق اطلاعات ناتواني🔑تحقيق اضطراب و گام هایی جهت بالا بردن اعتماد به نفس🔑تحقيق اختلال اضطراب در کودکان و نوجوانان🔑تحقيق اظطراب خود را دور بريزيم🔑تحقيق اصول و مباني مشاركت‌هاي مردمي و سازمانهاي حمايتي🔑تحقيق آشنايي با مفهوم خويشتن “خود شناسي“🔑تحقيق آشنايي با طبقه بندي مواد اعتياد آور به همراه نحوه استعمال ،اثرات آني و خطرات آن🔑تحقيق اشتغال و بيكاري🔑تحقيق آسیب شناسی اجتماعی زنان (فرار دختران از خانه)🔑تحقيق ازدواج موقت🔑تحقيق ارزیابی فعالیت های یونیسف در بم و زرند در ارتباط با مراکز دوستدار کودک بهمراه پرسشنامه ها🔑تحقيق ارزشيابي توصيفي🔑تحقيق آراستگي و شخصيت‌پذيري🔑تحقيق آداب و معاشرت اجتماعی🔑تحقيق آخر اتوبان اعتياد بن بست است🔑تحقيق اختلالات هویت جنسی🔑تحقيق اجاره انسان و قوانين آن