عنوان-دانلود تحقیق شیمی تجزیه-

هم اکنون فایل با مشخصه ی .دانلود تحقیق شیمی تجزیه. وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./شیمی تجزیه ,تجزیه شیمیایی,جداسازی موکول,تجزیه کیفی معدنی ,تجزیه کیفی سیستماتیک/دانلود تحقیق شیمی تجزیه/40273080/fbv

شیمی تجزیه شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه از ماده است.

هدف:

هدف یک تجزیه شیمیایی ، فراهم آوردن اطلاعاتی درباره ترکیب نمونه‌ای از یک ماده است. در بعضی موارد اطلاعات کیفی در مورد حضور یا عدم حضور یک یا چند جزء در نمونه کافی است. در مواردی دیگر ، اطلاعات کمی مورد نظر است. بدون در نظر گرفتن هدف نهایی ، اطلاعات مورد نیاز در انتها ، توسط اندازه‌ گیری یکی از خواص فیزیکی بدست می‌آیند که این خاصیت بطور مشخص به جزء یا اجزاء سازنده مورد نظر مربوط است.

دیدکلی :

شیمی تجزیه نقش حیاتی را در توسعه علوم مختلف به عهده دارد، لذا ابداع فنون جدید تجزیه و بسط و تکامل روشهای تجزیه شیمیایی موجود ، آنقدر سریع و گسترده است که اندکی درنگ در تعقیب رویدادهای تازه سبب بوجود آمدن فاصله‌های بسیار زیاد علمی خواهد شد. نقش این فنون در فعالیتهای تولیدی روز به روز گسترده‌تر و پردامنه‌تر می‌گردد. امروزه ، کنترل کیفیت محصولات صنعتی و غیر صنعتی ، جایگاه ویژه‌ای دارد که اساس این کنترل کیفیت را تجزیه‌های شیمیایی انجام شده به کمک روشهای مختلف تجزیه‌ای تشکیل می‌دهد. شیمی تجزیه (Analytical chemistry) ، شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه ‌از ماده ‌است. شیمی تجزیه کیفی ، هویت شیمیایی گونه‌ها را در نمونه آشکار می‌سازد. تجزیه کمی ، مقدار نسبی یک یا چند گونه یا آنالیت را به‌صورت عددی معلوم می‌دارد. پیش از انجام تجزیه کمی ‌، ابتدا لازم است اطلاعات کیفی بدست آید. معمولا تجزیه کیفی و کمی ‌شامل یک مرحله جداسازی نیز هستند.
زمینه‌های تاریخی تجریه کیفی

به ابتکار "پروفسور رونالد بلچر" که به نارساییهای متعدد سیستمهای تجزیه کیفی معدنی موجود پی برده و تصمیم به اصلاح این سیستمها از طریق تحقیقات تجربی و به بحث گذاشتن موضوع در یک گروه از آنالیستهای باتجربه گرفته بود، موسسه MAQA (موسسه تجزیه کیفی میدلندز) تاسیس شد. هدفهای موسسه عبارت بود از تهیه طرحهایی برای توصیه در:

 • بررسی سیستماتیک کاتیونهای معمولی مبتنی بر روشهای کلاسیک جا افتاده.
 • بررسی آنیونها.
 • بررسی عناصر غیر معمول.
 • بررسی نامحلولها.
 • طرح MAQA یکی از سلسله سیستمهای تجزیه کیفی هدف است که برخی از آنها به قرن هیجدهم بر‌می‌گردد. طرحهای قدیمی‌تر از بعضی جهات جالب‌اند، به این معنی که بسیاری از جداسازیها و واکنشهای انتخابی که هنوز هم جای خود را در اعمال تجزیه کیفی حفظ کرده‌اند، از آنها نشات گرفته است.

  نیاز مبرم به تشخیص سنگها و مواد معدنی مفید موجب پدید آمدن تجزیه کیفی معدنی شد. در نتیجه ، در جاهایی که صنایع پیشرفته استخراج شکوفا می‌شد، این هنر رشد سریعی کرد که نمونه بارز آن ، در سوئد بود. بدون آن که حق سایر بنیانگذاران تجزیه را فراموش کرده باشیم، شیمیدان سوئدی به نام "توربون برگمن" را ممکن است بتوان بعنوان بنیانگذار تجزیه کیفی سیستماتیک معرفی کرد.

  رده بندی روشهای تجزیه‌ای

  رده بندی روشهای تجزیه‌ای معمولا بر طبق خاصیتی است که در فرآیند اندازه ‌گیری نهایی مشاهده می‌شود. در جدول زیر فهرستی از مهمترین این خاصیتها و همچنین نام روشهایی که مبتنی بر این خاصیتها می‌باشند، دیده می‌شود. بر این نکته توجه داشته باشیم که تا حدود سال 1920 تقریبا تمام تجزیه‌ها براساس دو خاصیت جرم و حجم قرار داشتند. در نتیجه ، روشهای وزنی و حجمی به نام روشهای کلاسیک تجزیه‌ای شهرت یافته‌اند.

  بقیه روشها شامل روشهای دستگاهی است. علاوه بر تاریخ توسعه این روشها ، جنبه‌های معدودی روشهای دستگاهی را از روشهای کلاسیک جدا و متمایز می‌سازند. بعضی از تکنیکهای دستگاهی حساستر از تکنیکهای کلاسیک می‌باشند. ولی بعضیها حساس‌تر نیستند. با ترکیب خاصی از عناصر یا ترکیبات ، یک روش دستگاهی ممکن است بیشتر اختصاصی باشد. در مواردی دیگر ، یک روش حجمی یا وزنی ، کمتر در معرض مزاحمت قرار دارد. مشکل است که گفته شود که کدامیک از نظر صحت ، راحتی و صرف زمان بر دیگری برتری دارد.

  همچنین این مساله درست نیست که روشهای دستگاهی ، الزاما دستگاههای گرانتر یا پیچیده‌تری را بکار می‌گیرند و در حقیقت ، استفاده از یک ترازوی خودکار نوین در یک تجزیه وزنی شامل دستگاه ظریفتر و پیچیده‌تری در مقایسه با بسیاری از روشهای دیگری است که در جدول زیر ثبت شده‌اند.


  مطالب دیگر:
  📃آموزش افزایش بازدید کلیپ و ویدیو های اینستاگرام (۱۰۰% رایگان و آسان)📃کسب درآمد از اینترنت روزی 500 هزار تومان تضمینی و تست شده📃بسته ویژه مسجدنما به مناسبت هفته دفاع مقدس شهریور ۱۳۹۹📃آموزش صفرتاصد ورود به بورس📃آموزش کسب درامد از بورس📃کسب درآمد تضمینی از اینستاگرام به همراه پکیج هیپنوتیزم📃ربات اینستاگرام (نینجاگرام)📃دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب 340 تابلو اعلانات مسجدنما هفته پنجم شهریور ۱۳۹۹📃درآمد میلیونی حتی در خواب 100 % واقعی حلال و شرعی (خداحافظ بی پولی)📃دانلود کتاب صوتی سرگذشت فلسفه + pdf اصلی📃دانلود کتاب صوتی هیچ دوستی به جز کوهستان📃کتاب مرجان جادو (نسخه کامل و اصلی)📃آموزش html و css📃درآمد دلخواه با شغل با کلاس📃صفر تا صد گرامر زبان انگلیسی📃پاورپوینت درس اول پیام آسمانی پایه هفتم📃کنز الحسینی (علوم ماورا)📃با استفاده از اینترنت آیندتون رو بسازید . روزی 1 میلیون درآمد داشته باشید📃دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب 341 تابلو اعلانات مسجدنما هفته دوم مهر ۱۳۹۹📃اف ال استدیو موبایل📃روش طلایی کسب درآمد میلیونی از اینترنت📃دانلود مقاله کاربرد تکنیک های داده کاوی در مدیریت ریزش مشتری📃استخدام در سایت و کسب درامد از اینترنت📃فارسی دهم (شاخه فنی و حرفه ایی و کاردانش) شهریور 99📃دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما مهر ۱۳۹۹